Make your own free website on Tripod.com

BEBEKLER HAKKINDA ISTEDIGINIZ HERSEY BURADA...

BEBEGIN ILK BANYOSU

Home
BEBEGIN CINSIYETINI SECEBILIRMISINIZ ?
OYUNCAK REHBERI
BEBEGINIZIN BAKIMI
BEBEGIN ILK BANYOSU
BEBEGINIZI NASIL YIKAMALISINIZ ?
BEBEGINIZIN CAMASIRLARI
Hamilelikte olusan cilt degisimleri
BEBEK YOLDA
DOGUMA HAZIRLANMA
ikiz bebek bekliyorum
CIFT / TEK YUMURTA IKIZLERI
EVLAT EDINME
EGLENCE
Blank page
Blank page

Bebeğin İlk Banyosu
Banyo hem zevkli hem de sağlıklı! Üstelik anne ile bebek arasında sevgi bağlarını kuvvetlendirmesi açısından da çok önemli bir faktör. O halde Nivea Baby’nin önerileriyle banyo saatinin gerçek bir şölene dönüşmesine ne dersiniz?

Bebeğin cildinin temiz tutulması, cilt sağlığı için büyük önem taşıyor. Bebeğin banyosu, temizliğin temel şartlarından biri. Ancak özellikle bebeğin ilk banyosu genç anneleri ürkütüyor. Bu dönemde annenin kafasına bir sürü soru takılıyor. Sürekli olarak "Suyun ve odanın ısısı uygun mu?” ya da “Banyo, bebeğin göbek bağına zarar verir mi?" gibi sorulara yanıt arayan anne, banyo anında bebeğine gerektiği gibi rahat davranamıyor. Oysa bazı küçük noktalara dikkat ettikten sonra bebeğe banyo yaptırmak hiç de zor değil.

Banyo sıcaklığı ve süresi

Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor ki bebekler kendilerine anne karnındaki ortamı hatırlatan banyodan ve sudan hoşlanıyorlar. Ancak henüz ciltlerinde yeterince koruyucu yağ tabakası oluşmadığı için kolay üşüyorlar ve ısı değişikliklerine hemen uyum sağlayamıyorlar. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise banyo suyunun sıcaklığı. Bebeklerin ciltlerindeki bariyer fonksiyonu gelişmediği için ciltleri çabuk nem kaybediyor. Bu sebeple banyo suyunun sıcaklığının 36˚C, oda sıcaklığının 22 - 24˚ C olması gerektiğini aklınızdan çıkarmamanızda fayda var. Yine bebek cildi yetişkin cildine göre daha ince olduğu için bebekler çabuk üşüyorlar. Bu nedenle banyo süresinin ise 5 – 6 dakikadan fazla sürmemesi gerekiyor.

Küvet seçimi

Fileden ya da başka bir materyalden yapılmış bir bölüm bulunan küvetlerde yıkanan bebekler, yarı oturur bir durumda ve kayma riskleri olmadan, çok daha keyifli bir banyo yapıyorlar. Bu pozisyonda, bebeklerin, banyo yapmanın keyfini çıkarmaları çok kolay. Aynı zamanda, bu tür küvetler, annelere, bebeklerini daha rahat yıkama imkanını da sunuyorlar.

Bez mi sünger mi?

Bebeğinizi yıkarken bez kullanmayı tercih ediyorsanız, onun vücudunu yukarıdan aşağıya doğru silmeye ve her seferinde temiz bir bez kullanmaya özen gösterin. Genel olarak banyoda sünger yerine, temiz bezler kullanılması öneriliyor. Çünkü sünger, içinde mikrop barındırabiliyor ve dolayısıyla çocuğunuzun sağlığını da risk altına sokabiliyor

loooo.gif