Make your own free website on Tripod.com

BEBEKLER HAKKINDA ISTEDIGINIZ HERSEY BURADA...

Hamilelikte olusan cilt degisimleri

Home
BEBEGIN CINSIYETINI SECEBILIRMISINIZ ?
OYUNCAK REHBERI
BEBEGINIZIN BAKIMI
BEBEGIN ILK BANYOSU
BEBEGINIZI NASIL YIKAMALISINIZ ?
BEBEGINIZIN CAMASIRLARI
Hamilelikte olusan cilt degisimleri
BEBEK YOLDA
DOGUMA HAZIRLANMA
ikiz bebek bekliyorum
CIFT / TEK YUMURTA IKIZLERI
EVLAT EDINME
EGLENCE
Blank page
Blank page

Hamilelikte Oluşan Cilt Değişimleri
Güzelsiniz, hem de çok özel bir nedenden dolayı… Hamilelik süresi boyunca cildiniz pek çok değişimden geçecek. 50 yıldan uzun bir süredir Avrupa’daki doğum merkezlerinde kullanılan ve ünlü Expanscience Laboratuarları tarafından geliştirilen Mustela Anne Serisi’nin, bebeğinizi beklediğiniz bu özel dönemde karşılaşacağınız cilt değişimleriyle ilgili sunduğu bilgiler ve öneriler bu bölümde…
Hamilelikte Oluşan Cilt Değişimleri

Güzelsiniz, hem de çok özel bir nedenden dolayı.. Dokuz aydan uzun bir süre boyunca pek çok değişik olayla karşılaşacaksınız.

Örneğin cildiniz, dokuların gerilmesi ile birlikte sadece hamilelik döneminde görülen hormonal bir değişimden etkilenecek, aynı sizin gibi biraz daha duyarlı, daha kırılgan olacak. Hamileliğinizle ilgili sadece güzel anılara sahip olabilmek için yalnızca şu anda yaşadığınız fiziksel değişikliklerle uğraşmayacak, aynı zamanda yakın gelecekte yaşayacağınız değişikliklere de hazırlanmak durumunda kalacaksınız.

İsterseniz, hamilelik döneminde cildinizin yaşayacağı değişimleri inceleyelim:

Karın çatlaklarına son!

Önlem almaya birinci aydan itibaren başlayın!

• Karın çatlağı nedir?
Bunlar mor-kırmızı renkten beyaza dönüşen izlerdir ve hamileliğin en önemli işaretleridir. Karın çatlakları hamilelerin yarısından fazlasında görülür.

• Neden ortaya çıkarlar?
Hamilelik sırasında hormonların etkisinde kalan ve gerilen dokularda cildin yapısını ve esnekliğini sağlayan kollajen ve elastin lifler iyice gerilerek kopuyorlar. Daha ince ve düzensiz yapıdaki yeni liflerin oluşumuyla telafi ediliyorlar. Bu liflerin üzerindeki deri de daha ince olduğu için ciltte bir yara izi niteliğinde gözle görülür izler ortaya çıkıyor.

• Neden görünürler?
Kaçınılmaz olarak hormonal faktörler nedeniyle çatlaklar oluşuyor. Vücut ağırlığındaki artış nedeniyle cildin sıkılığındaki değişim, yani mekanik faktör de etkili oluyor. Ancak çatlakların asıl sorumlusu hormonal değişim. Çatlakların oluşumda kadının hamilelik öncesindeki kilosu, kolajen kalitesi ve genetik faktörler de ayrıca rol oynuyor. Ayrıca karın çatlakları çoğunlukla genç kadınlarda görülüyor. Daha önce yaşanmış olan hamileliklerin sayısının ise yeni karın çatlaklarının ortaya çıkmasında herhangi bir rolü söz konusu değil.
Bel çevresi genişliği ile karın çatlaklarının varlığı arasında ise herhangi bir bağlantı bulunmuyor.

Mustela Anne Serisinden Öneri
• Önleyici cilt bakımına hamileliğin birinci ayından itibaren başlayın. Ne kadar erken başlanırsa çatlakların önlenmesindeki başarı o kadar yüksek oluyor.
• Cilt bakım ürünü ne kadar düzenli aralıklarla uygulanırsa etkinliği o kadar yüksek!
• Cilt bakım ürününün kullanımına doğum sonrasında da devam etmeyi unutmayın!
• Tüm yara izleri gibi karın çatlaklarını da güneşe maruz bırakmayın!

 

loooo.gif